bezpieczeństwo sieci obrazek 3

Wielki atak hakerski. Ofiarą Renault.

Do ataków hakerskich na dużą skalę zmuszeni jesteśmy przyzwyczajać się już od lat. Raz na jakiś czas zdarza się jednak taki, który wprawia nas w rzeczywisty strach. Skala ataku z ubiegłego piątku znów karze stawiać pytania na wpływ e-przestępczości na globalną gospodarkę.

Ofiary

Kiedy ofiarą pada tak wielka korporacja jaką jest Renault, chroniona przez całą dywizję informatyków i wszelkiej maści specjalistów od zabezpieczeń sieciowych, zaczynamy zdawać sobie sprawę jak łatwym celem jesteśmy my sami. Francuski producent samochodów został zmuszony do wyłączenia produkcji w kilku swoich fabrykach, co przyniosło już do tej pory kilkumilionowe szkody.

Kto był celem i gdzie są winni?

Atak, którego trop trudno nawet prześledzić miał czysto ekonomiczny charakter i skierowany był nie w konkretne państwo lecz w instytucje, firmy i osoby prywatne, o czym świadczy między innymi posługiwanie się przez hakerów wieloma językami. Do złamania zabezpieczeń ofiar wykorzystano narzędzie wykradzione z amerykańskiej agencji NSA, które zostało opublikowane jakiś czas temu w sieci. Jak do tej pory nie zidentyfikowano osób odpowiedzialnych za atak.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *